Rasspecialen Club show 2016

Bilder från finaler

IMG_4471

BIS & BIM/BIS2
Wanted The Kiterunner & Wanted The Nomination

BISvalp

BIS-valp Wanted The Precious

BIS & BIM junior web - kopia

Junior BIS & BIM/BIS2
Gwaihir’s Dragon De Hotwinds & Simbaline Ofelia Olsén

BIS unghund web - kopia

BIS-unghund  Wanted The Nomination

BIS&BIM veteran - kopia

Veteran BIS & BIM/BIS2
Cossu’s Kelly Monaco & Blue Heaven’s Ice Man

Barn med hund - kopia

Barn med hund
Eualia med Q & Saga med Taurus

BIS & BIM pet - kopia

Pet BIS & BIM/BIS2
Chic Choix Variable Chic & Simbaline Mind of a Chessmaster

 

B+ñsta par - kopia

Bästa par
Simbaline Kola Karamell & Simbaline I’m Walking On Sunshine

IMG_4486

Bästa Huvud & Uttryck

IMG_4489

Bästa päls

IMG_4493

Bästa rörelser

IMG_4495

Domarens favorit

IMG_4500

Domaren med ringpersonal avtackas med presenter

BIS-line up - kopia

Bedömning BIS
Bästa hane: Wanted The Kiterunner, Gwaihir’s Dragon De Hotwinds, Bumir VIP, Blue Heaven’s Ice Man. Bästa tik:
Wanted The Nomination, Cossu’s Kelly Monaco, Cossu’s Pippa Middleton & Bumir Very Special

Fullständiga resultat nedan:

Tikar Valpklass 4 – 6 Månader

1. Wanted The Qualification
NO37486/16 f. 2016 02 16
NO UCH SE UCH US CH Simbaline Keep On Walking
NO UCH Kismet´s Afternoon Delight
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare: Lena Olsén Uppsala
Placering: 2

2. Wanted The Quotation
SE33286/2016 f. 2016 02 16
NO UCH SE UCH US CH Simbaline Keep On Walking
NO UCH Kismet´s Afternoon Delight
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare: Frida Blom Iggesund
Placering: 1

Hanar Valpklass 6 – 9 Månader

3. Jassimines John F Kennedy
SE58890/2015 f. 2015 11 17
Un Grande Ami De La Maison Dominique
Bumir Rising Star
Uppfödare/Ägare: Christel Godlund Fjugesta
Placering : 1, BIS – 2 valp

4. Simbaline Mogwai The Gremlin
SE15862/2015 f.2015 12 11
Schackmatt
SE UCH Simbaline Kola Karamell
Uppfödare Lena Olsén Uppsala Ägare: Christer Petterson Uppsala
Placering: 2, BIS valp -4

Tikar Valpklass 6 – 9 Månader

5. Simbaline My Masterpiece
SE15863/2015 f.2015 12 11
Schackmatt
SE UCH Simbaline Kola Karamell
Uppfödare: Lena Olsén Uppsala Ägare: Camilla Friman Märsta
Placering: 3

6. Wanted The Perfection
SE32967/16 f. 2016 01 08
Am CH SE Uch No UCh NjV-11 Simbaline Keep on Walking
Nord U Ch C.I.B Wanted the Clarity
Uppfödare Jari Partanen Norge Ägare: Anna Tommila Forsa
Placering: 2, BIS Valp – 3

7. Wanted The Precious
SE3296?/16 f. 2016 01 08
Am CH SE Uch No UCh NjV-11 Simbaline Keep on Walking
Nord U Ch C.I.B Wanted the Clarity
Uppfödare Jari Partanen Norge Ägare: Marina Gross Vimmerby
Placering : 1, BIS Valp – 1

Hanar Juniorklass klass 9-15 mån

8. Belgross Denniz
SE50426/2015 f. 2015 08 05
Donald Vom Burgwald
Belgross Yum-Yum Im Barbra
Uppfödare Marina Gross Vimmerby Ägare: Jessica Berg Falun
Placering: 3

9. Cleewiev Live The Dream
AS03286104/2015 f.20150806
Publicity´s Put The Spell On You
Cleewiev Pipe Dream
Uppfödare: Janet Edwards England/Ägare: J Partanen & D Mauseth Norge
Placering 2, BIS Junior – 4

10. Gwaihir´s Dragon De Hotwinds
SE53893/2015 f. 2015 07 07
AU CH Quishu Sgt Pepper Via Hollinclose
Fi Ch HeW-12 HeJW-12 Gwaihir´s Riona Belle
Uppfödare: Johanna & Lena Lemberg Finland Ägare: Linda Carderos & Britt-Marie Eriksson Tullinge
Placering: 1, BIS Junior 1, BH – 2, BIS – 3

Hanar Öppen klass 2 – 4

11. SE UCH Belgross Joeri Van Kelly
SE13789/14 f. 2013 12 28
Ca Ch SE Uch Kiji Quit Playing Games
SE uch No Uch Cossu´s Kelly Monaco
Uppfödare Marina Gross Vimmerby Ägare: Jessica Berg Falun
Placering : 4

12. C.I.B Nord Uch Sv JV-14 Belgross Joop Van Kelly
SE13791/14 f. 2013 12 28
Ca Ch SE Uch Kiji Quit Playing Games
SE uch No Uch Cossu´s Kelly Monaco
Uppfödare: Marina Gross Vimmerby Ägare: Inka Gustafsson Södra vi
Placering : 3

13. SE UCH Bumir VIP
SE29675/13 f. 2013 04 11
Bumir Perfect Match
Wimwam´s In Your Dreams
Uppfödare: Sonja Björklund Grästorp/Ägare: Lena Olsén / Olle Lindeborg Uppsala
Placering: 2, BH 2

14. N DK Uch NV-15 Wanted The Kiterunner
NO32957/2014 f. 2014 01 14
Ca Ch SE Uch Kiji Quit Playing Games
Int Nord CH Wanted The Clarity
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare: J Partanen & D Mauseth Norge Norge
Placering : 1, BH – 1, BIS-1

Hanar Öppen klass 4 – 8

15. deltog ej

Hanar Veteran 8 – 10 år

16. Blue Heaven´s Ice Man
SE60070/2007 f. 2007 08 19
Bigglesmere Ralph Lauren
Blue Heaven+s Dior
Uppfödare/Ägare: Owe Wiman Köping
Placering: 1, BH – 4, BIS Veteran – 2

Hanar Veteran över 10

17. Deltog ej

Hanar Pet klass

18. Belgross Jonthon-son Of Grace
SE22861/2014 f. 2014 02 12
Ca Ch SE Uch Kiji Quit Playing Games
SE Uch Cossu´s Maggie Grace
Uppfödare: Marina Gross Vimmerby Ägare: Marita Hybertsen Lindqvist, Mockfjärd
Placering: 2, BIS PET – 3, Bästa Huvud & Uttryck, Domarens Favorit

19. Can Ch SE Uch Donalen The Naked Facts
SE16594/2014 f. 2007 12 27
CA Ch Donalen Cast A Spell
CA Uch Donalen Affaire dÁmore Cgn
Uppfödare Donna Cullen Canada Ägare Lena Olsén Uppsala Placering: 5 (opl)

20. Hotwinds Super Trouper
SE33706/2007 f. 2007 04 08
Cossu´s Fabian Forte
Simbaline Zilch And Zillion
Uppfödare: Linda Carderos Tullinge Ägare: Britt-Marie Eriksson Saltsjöbaden
Placering: 6 (opl)

21. Deltog ej

22. Simbaline Millencollin Musicmaster
SE15860/2016 f. 2015 12 11
Schackmatt
Simbaline Kola Karamell
Uppfödare: Lena Olsén Uppsala Ägare: Magnus Edlund Uppsala
Placering: 4

23. Deltog ej

24. Simbaline Mind Of A Chessmaster
SE15861/2016 f. 2015 12 11
Schackmatt
SE UCH Simbaline Kola Karamell
Uppfödare: Lena Olsén Uppsala Ägare: Ante Brunskog Stockholm
Placering: 1

51. Simbaline Jump for Joy
Placering: 3

Tikar Junior klass 9 – 15 månader

25. Belgross Denize
SE50427/2015 f. 2015 08 05
Donald Vom Burgwald
Belgross Yum-Yum Im Barbra
Placering: 3

26. Bolles Märta-Louise
SE37030/2015 f. 2015 05 17
Nord Uch C.I.B SV JV-14 Belgross Joop Van Kelly
SE Uch NO Uch Alocosia Lagertha Bumir Bolles
Uppfödare/Ägare: Kristina Lundin Södra Vi
Placering: 4
27. Bumir Yazzmine
SE57080/2015 f. 2015 10 22
SE Uch Un Grande Ami De La Maison Dominique
Bumir Rebecca Rose
Uppfödare: Sonja Björklund Grästorp Ägare: Fia Gustavsson Norrköping
Placering: 5 (opl)

28. Deltog ej

29. Simbaline Ofelia Olsén
SE56286/2015 f. 2015 10 02
SE Uch Un Grande Ami De La Maison Dominique
Chic Choix Variable Chic
Uppfödare: Lena Olsén Uppsala Ägare: Amelie Lind Uppsala
Placering: 1, BIS Junior – 2

30. Wanted The Options
NO34578/2016 f. 2015 09 12
NO Uch Wanted The Lionizer
Int Nord Uch Wanted The Heritage
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare: J Partanen & D Mauseth Norge
Placering: 2, BIS Junior – 3

Tikar Unghund klass

31. Belgross Ice And Fire By Kelly
SE30346/2015 f. 2015 03 27
SE Uch Blue heaven´s Ice Man
Dk SECh Cossu’s Kelly Monaco
Uppfödare: Marina Gross Vimmerby Ägare: Viktoria Palmér Linköping
Placering: 2, BIS Unghund- 2

32. Jassimine´s I Got You Under My Skin
SE57855/2014 f. 2014 11 05
Smedbys Sharp Dressed Man
Bumir Rising Star
Uppfödare/Ägare: Christel Godlund Fjugesta
Placering: 3

33. Wanted The Nomination
SE48272/2015 f. 2015 05 03
NO Uch SE Uch Mama Bianca Yankee Gambler
Norduch Intuch Wanted The Clarity
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare: Ylva Belin Ramnäs
Placering: 1, BT-1, BIS Unghund – 1, BIS – 2

Tikar 2 – 4 år

34. Belgross Joyful Face Of Grace
SE22862/2014 f. 2014 02 12
Ca Ch SE Uch Kiji Quit Playing Games
SE Uch Cossu´s Maggie Grace
Uppfödare: Marina Gross Vimmerby Ägare: Uppf & Kristina Lundin Södra Vi

35. Bumir Very Special
SE29678/2013 f. 2013 04 11
Bumir Perfect Match
Wimwam´s In Your Dreams
Uppfödare: Sonja Björklund Grästorp Ägare: Marita Hybertsen Lindqvist Mockfjärd
Placering: 1, BT -4

36. Hotwinds Always In My Mind
SE21690/2014 f 2014 01 19
GB Ch SE Uch Sharlana´s Show Off
Simbaline Jasione Alba
Uppfödare/Ägare: Linda Carderos Tullinge
Placering: 3,

37. May-Song Laleh Ace Of Diamonds
SE54379/2014 f. 2014 03 13
SE Uch Simbaline Jump for Joy
Int Nord F Uch NV-09 Cww-11 May-Song Da Mi Basia MilleUppfödare: May C Bö Norge Ägare: Viktoria Palmér Linköping
Placering : 5 (opl)

38. Deltog ej

39. SE Uch Simbalines Kola Karamell
NO31498/2012 f. 2012 10 04
SE Uch Simbaline Jump for Joy
SE Uch Simbaline I´m Walking On Sunshine
Uppfödare/Ägare: Lena Olsén Uppsala
Placering: 4

40. Wanted The Motion
SE26051/2015 f. 2014 06 24
Int Uch Multi CH Paceway Play It Again
Int Uch Nord Uch Simbaline Isis
Uppfödare: Jari Partanen Norge Ägare J Partanen & D Mauseth Norge
Placering: 2, Bästa rörelser

Tikar Öppen klass 4 – 8 År

41. Bumir Rising Star
SE59056/2011 f. 2011 10 16
Bumir Lot A Fun
Bumir Favorite Girl
Uppfödare: Sonja Björklund Grästorp Ägare: Christel Godlund Fjugesta
Placering: 5 (opl)

42. Cossu’s Pippa Middleton
NO53446/12 f. 2012 08 03
Can Ch Belgross Zimzalabim
Int & Nord Ch SW-10 NW-10 Cossu’s J Lo
Uppfödare: Dennis Mauseth, Norge Ägare: Partanen & Mauseth, Støren, Norge
Placering: 1, BT -3,

43. Cossu´s Priscilla Presley
SE13843/15 f. 2012-08-03
CA Ch SE Uch Belgross Zimzalabim
Int Nord Uch NOV-10 SEV-10 Cossu´s J Lo
Uppfödare: Dennis Mauseth Norge Ägare: Frida Blom& Anna Tommila Iggesund
Placering: 2, Bästa päls

44. Se Ch Simbaline I’m Walking On Sunshine
S66791/2008 f. 2008-10-01
Se Ch Simbaline Dunder Och Granater
Se Ch Simbalina
Uppfödare /Ägare Lena Olsén, Uppsala
Placering: 4

45. Int & Nord Ch DkV-13 NJrV-12 Wanted The Heritage
NO30472/2012 f. 2011 10 20
NO Uch SE Uch Mama Bianca Yankee Gambler
Int Nord Dk Lv Lt Ch LatW-06 NW-08,-12 DkW-09,-12 Wanted Inner Voice
Placering: 3

Tikar Veteran 8 – 10 år

46. Se Ch Alocosia’s Lagertha Bumir Bolles
S58287/2008 f. 2008 02 11
Bumir Dancing Angel
Int Nord Ch Bumir Kyrielle
Uppfödare: Gudny Johansen, Norge Ägare: Kristina Lundin, Södra Vi
Placering: 3, BIS Veteran -4

47. Dk Se Ch Cossu’s Kelly Monaco
SE 60557/2008 f. 2008 02 07
Int Nord Ch NV-07 Soleydan Sampo
Int Nord Ch Cossu’s Grace Kelly
Uppfödare: Dennis Mauseth, Norge Ägare: Marina Gross,
Vimmerby
Placering: 1, BT – 2, BIS Veteran – 1, BIS – 4, BIS Avelsklass

48. Ca Uch Se Uch Donalen The Naked Truth
SE16554/2014 f. 2007 12 27
CA Ch Donalen Cast A Spell
CA Uch Donalen Affaire dÁmore Cgn
Uppfödare Donna Cullen Canada Ägare Lena Olsén Uppsala
Placering: 2, BIS Veteran – 3

49. Deltog ej

Tikar Pet klass

50. Chic Choix Variable Chic
SE24385/2013 f. 2010 07 08
C.I.B Nord Uch GB Ch Cleewiev Unspoilt By Time
C.I.B FI PL Uch Chic Choix Diva De harem
Uppfödare: Juha Kares Finland Ägare: Lena Olsén Uppsala
Placering: 1, BIS PET – 1

Bis 3 Generationer

. * Se Dk Ch Cossu´s Kelly Monaco
*C.I.B Nord Uch Sv JV-14 Belgross Joop Van Kelly
* Bolles Märta-Louise
Bis Parklass

Se Ch Simbaline I’m Walking On Sunshine SE Uch Simbalines Kola Karamell
Bis Uppfödareklass

Kennel Belgross: 12, 18, 34

Bis Avelsklass
Se Dk Ch Cossu´s Kelly Monaco: 11, 12, 31

Barn med hund:
Eualia Olsén med Wanted the Qualification