Uppfödare

Uppfödare av Löwchen

Norra Sverige
Irish Mist
Ann-Christine Örtbring, Vännäs

070-602 71 68
Mail: irishmist.ach@gmail.com
Web: www.irishmist.be
*även avelshane

Mellansverige

Blue Heaven’s
Owe Wiman, Köping
Tel: 0221-404 82
Mail: jan_owe@tele2.se
Web: http://blueheavens.se
*även avelshane

Boomdale
Hanna Hedendahl & Thomas Lindberg,  Storvreta
Tel. 018-314284 el 073-6841435
Mail: boomdale@gmail.com
Web: http://www.boomdale.se
Hotwinds
Linda Carderos, Tullinge
Tel: 0736-898676
Mail: bojan25@hotmail.com
Web: www.Hotwinds.vpsite.se
*även avelshane
Jassimine’s
Christel Godlund, Fjugesta
Tel: 0585-29032 alt 0703694656
Mail: jassimines@Hotmail.se Web: http://w
ww.jassimines.se
Simbaline
Lena Olsén, Uppsala
Tel: 070-633 26 65 alt. 018-673176
Mail: simbaline@hotmail.com
Web:
*även avelshane
Smedbys
Fia Gustavsson, Norrköping
Tel: 011-145562, 0708-140261
Mail:fia@smedby.nu
Web: http://smedby.nu
*även avelshane
Wairam’s
Maria Wilhelmsson, Nora
Mobil: 070-7426693
Mail: maria@wairams.se
Web: http://www.wairams.se

 

Södra Sverige

Bedecan
Nellie Zweigel, Åstorp
Tel: 042-520 35 el
070- 25 26 113
Mail: nelli.bedecan@hotmail.com
Web: www.bedecan.se

Belgross
Marina Gross, Vimmerby
Tel: 070 – 25 04 672
Mail: belgross@belgross.nu
Web: www.belgross.nu

*även avelshane

Bolles
Ninna lundin
Tel 0732020650
Södra vi.

Mail: bolles.ninna@gmail.com
Web:

 

Bumir
Sonja & Anders Björklund, Grästorp
Tel: 0704-614489 eller 0514-22122
Mail:lowchen@bumir.se
Web: http://bumir.se
*även avelshane

Drakvallmons

Lillemo Ramvall  Tel:0493-32040  Mail: 0493-32040@telia.com

Cewiz
Claudia Meyer
Förslöv/Båstad
Tel: 0709-720450
Mail: Marianaclaudi60@hotmail.com
 Skorres
Elisabet Andersson, Örkelljunga
Tel: 0435-800 80
Mail: skorreskennel@gmail.com

Web: http://www.skorres-kennel.nu

Utländska uppfödare

Arfenco

Berit Sjøholt,    Sand, Norge, Tel:+47 95 00 93 00             Mail: berit@arfenco.com, Web: www.arfenco.com

May-Song
May C Bö, Sandnes, Norge
Tel: +47 97777127
Mail: may@may-song.no
Web: http://www.may-song.no
 
Mollycoddle
Liv Wolter Bader, Slemmestad, Norge
Tel: +47 3128 3001 mobil: +47 412 60 543
Mail: livbad@online.no
Web:http://www.kennelmollycoddle.com
 

Notera! För att vara med på uppfödarlistan krävs medlemskap i rasklubben. I övrigt hänvisas presumtiv valpköpare till hälsodata på SKK för att se om uppfödaren följer rekommendationer angående hälsotester och inavelsgrad – se även under ”löwchenvalpar